7 ویژگی افراد خودشیفته

7 ویژگی افراد خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته یکی از اختلالات شخصیتی است که به عنوان یک اختلال روانی شناخته می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال، به طور مداوم باور دارند که آن‌ها بسیار مهم و ویژه هستند و به دلایل مختلفی از جمله توانایی‌های فراوان، قدرت، زیبایی یا استعداد‌های خاص، ارزش بیشتری نسبت به دیگران دارند. این باورها به گونه‌ای برای فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته مهم است که آن‌ها را به نحوی از واقعیت جدا می‌کند و باعث مشکلات بسیاری در زندگی شخصی و اجتماعی آن‌ها می‌شود.
6 کاربرد مهندسی درخواست در دنیای امروز

6 کاربرد مهندسی درخواست در دنیای امروز

با پیشرفت هوش مصنوعی در دنیای جدید، مهندسی درخواست (Prompt Engineer) را به عنوان یک حوزه نوظهور به جهان معرفی کرده است. مهندسی درخواست در حقیقت به بهبود تعامل بین انسان و ماشین اشاره دارد و باعث میشود تا هوش مصنوعی بتواند به طور هوشمندانه تری به سوالات شما پاسخ دهد.
در این مقاله به کاربردها مهندسی درخواست پرداخته شده است.
اضطراب بهره‌وری چیست؟

اضطراب بهره‌وری چیست؟

اضطراب بهره‌وری که به عنوان «گناه بهره‌وری» یا «اضطراب دستیابی» نیز شناخته می شود، احساسی از اضطراب، استرس یا گناه است که از فشار برای مولد، کارآمد بودن و انجام وظایف ناشی میشود. این یک پدیده رایج در دنیای پرشتاب و تکنولوژی محور امروزی است که در آن مردم به طور مداوم با پیام‌هایی در مورد اهمیت بهره وری، کارایی و دستیابی به اهداف بمباران میشوند.
در این پست به بررسی نشانه‌های این پدیده میپردازیم.
زندگی خود را دوباره بیافرینید!

زندگی خود را دوباره بیافرینید!

همه ما از کودکی تا بزرگسالی ممکن است درگیر طرحواره ها و تله های شخصیتی متفاوتی شویم. یکی از بهترین منابع برای بررسی و اطلاعات در خصوص این موضوع مطالعه کتاب "زندگی خود را دوباره بیافرینید" است. در این مقاله خلاصه ای از این کتاب ارائه شده است.
تعصب شناختی یک دام رایج در تصمیم گیری!

تعصب شناختی یک دام رایج در تصمیم گیری!

قبل از دیدن اولین قوی سیاه مردم فکر میکردند قو فقط سفید است و سفید بودن یک ویژگی برای قو بود. با دیدن اولین قوی سیاه این تفکر و تعصب همیشگی شکسته شد.
قوی سیاه در حقیقت نماد اتفاقات و احتمالاتی است که پیش از وقوع قابل پیش‌بینی نیستند اما پس از وقوع محتمل به نظر می رسند.
این موضوع اهمیت شکنندگی دانش انسان را نشان می دهد. یک باور همیشگی ممکن است با یک مشاهده کاملاً بی اعتبار شود.
یکی از مواردی که در این موضوع باید به آن توجه شود تعصب شناختی (Cognitive bias) است.
8 نوع صدای درونی و نحوه عملکرد آنها

8 نوع صدای درونی و نحوه عملکرد آنها

صدای درونی، خودگویی یا گفتگوی درونی فرد است؛ در حقیقت یک گفتگوی ذهنی است که ما با خودمان داریم و اغلب افکار، احساسات و اعمالمان را تفسیر می کنیم.
این ندای درونی می تواند به عنوان منبعی برای راهنمایی، انگیزه، تأمل در خویشتن و خود انتقادی عمل کند. همچنین بر درک ما از خود، دیگران و دنیای اطرافمان تأثیر می‌گذارد.
در این پست به معرفی انواع صداهای درونی و نحوه کنترل آنها میپردازیم.
4 راهکار مقابله با کمالگرایی

4 راهکار مقابله با کمالگرایی

کمالگرایی یک ویژگی روانی است که افراد به دنبال تحقق اهداف بدون هیچ گونه نقص یا خطا هستند. این ویژگی ممکن است اثری از شخصیت یا فرهنگ فرد بوده یا به عواملی مانند استرس یا فشار ناشی از محیط خارجی باز می‌گردد. افراد کمالگرا معمولاً تمایل دارند که همه چیز به یک شکل مرتب و ایده‌آل باشد و برای دستیابی به این هدف، به خود فشار و استرس زیادی وارد می‌کنند.
سندرم اردک استنفورد چیست؟

سندرم اردک استنفورد چیست؟

سندرم اردک استنفورد گرچه به عنوان یک اختلال روحی رسمی در نظر گرفته نشده است اما در بین دانشجویان و دانش پژوهان بسیار شایع است. این سندرم به شما میگوید همه چیز آرام است در حالیکه در واقعیت اینگونه نیست. در این مقاله به بررسی این سندرم پرداخته شده است.
اثر دومینو چیست؟

اثر دومینو چیست؟

اثر دومینو پدیده ای است که در آن یک رویداد باعث ایجاد توالی مشابهی از رویدادها شده و به یک واکنش زنجیره‌ای می‌انجامد. از نظر ایجاد عادت، می‌توان از اثر دومینو برای ایجاد حرکت مثبت و  زنجیره‌ای از عادتهای خوب استفاده کرد.
تست امید به زندگی میلر

تست امید به زندگی میلر

تست امید به زندگی میلر یک ابزار ارزیابی روانشناختی است که برای سنجش میزان امید و خوش بینی افراد طراحی شده است.
در پست‌های قبل به معرفی تست نئو که یکی از پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی است، پرداختیم. در این پست با تست میلر آشنا می‌شویم.

حساب کاربری خود را رایگان بسازید

اولین آزمون یا پرسشنامه را به صورت رایگان با ثبت نام در سامانه ایجاد کنید.ما را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید

جدیدترین اخبار ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و از کد‌های تخفیف با خبر شوید